The best Fleece jackets for 2022

once upon a time, numerous of us thought of fleece jackets as classic dad-wear staples worn exclusively by hikers and fans of the terrific outdoors. but as we know, with time comes change, and such trends like Gorpcore saw these mid-layer looks catapult themselves into essentially every streetwear fan’s wardrobe over the last few years. These classic numbers have been keeping us warm and trendy for years now, and with their recent rise in popularity, we’ve seen an abundance of brands produce new fleeces for the market.

Fleeces are a terrific styling option for any streetwear fan due to their layering options! You can either wear a fleece as its own piece on top of a t-shirt or alternatively you can try layering a hoodie underneath or a jacket over the top for extra warmth.

Given the variety of products available online now, it can be challenging to select just what fleece you ought to go for, so we’ve chose to offer a helping hand! We’ve tapped our squad of product specialists here at The Sole provider to give you our top picks and truthful opinions of some of the best fleece jackets available on the market now. A good fleece ought to fit well, be breathable, be trendy and many of all ought to be comfortable, so we’re giving you the low-down on what we think is best.

So if you’re in the market for a new premium fleece jacket, you’re going to want to keep reading!

Image through HIP
Int’l Shipping

See much more

Patagonia classic Retro-X Jacket

“A sustainable piece that is as trendy as it is eco-friendly”
This classic piece from Patagonia arrives with a polyester blend construction and a frontal full zip closure. Its windproof outer shell is ideal for keeping you warm and comfortable when you’re exploring the outdoors. alongside this, its trio of zip pockets is optimal for keeping small valuables and valuables safe while you’re out on your travels.

Inspired by the brand’s retro models from the 90s, this fleece sports a subtle colour-blocked design characterised by contrasting front pocket and funnel neck elements. The only downside to this piece is that it is slightly prioritised for style over function. For instance, this piece won’t be waterproof but will be treated with a DWR finish to keep you dry in light rain spells. Overall, this fleece is ideal for anybody wanting to add some classic retro style back into their wardrobe!

Price: £180

Image through end
Int’l Shipping

See much more

Patagonia Synchilla snap T

“Warm, robust and built to last, this Patagonia Synchilla snap T is a must-buy for anybody searching for a quality lightweight fleece.”
Our second piece from Patagonia is yet another signature from the brand. This Patagonia Synchilla snap T fleece arrives with a part-recycled polyester construction formed into a pullover style. This piece feature includes a four-snap nylon front placket for easy venting as well as a stand-up collar for style and extra protection from the wind. The fleece traps heat against the body and dries rapidly due to its lightweight construction.

In addition, elasticated cuffs and hems lock warmth inside making this one ideal for being a functional mid-layer. This piece would work on its own or well underneath a large jacket for cold environments. The only downside to this piece is that it might not fall as well into the contemporary style category as well as its predecessor. overall this piece works well if you’re searching for budget-friendly function.

Price: £120

Image through Mr porter
Int’l Shipping

See much more

The North face Denali 2

“Technical gear optimal for exploring everything from the city streets to the mountain tops.”
Originally developed with climbers in mind, The North face Denali fleece jacket is a timeless piece that first made its debut on the scene back in 1989. It arrives with a 100% polyester base mixed with 100% water repellent nylon sections. despite being soft to the touch, this jacket’s shell is robust and features quick-drying and wind-resistant properties to guarantee you’re staying dry and warm in cold weather.

Like previous pieces on this list, this piece features a chest pocket, full zip and elasticated cuffs. While The North face is continuing to be one of the hottest brands in both streetwear and outerwear, this midweight piece is a should cop for anybody who’s wanting to add some trendy pieces back into their wardrobe!

Price: £135

Image through END
Int’l Shipping

Vidět víc

Arc’teryx Cover 1/2 Zip Fleece

“This fleece jacket combines both luxury and function together effortlessly.”
Fourth on the list, we have our first item from climbing and outdoor brand Arc’teryx. When the Gorpcore movement was in full swing, Arc’teryx was one of the brands that was catapulted into the spotlight, and for good reason! This Arc’teryx Cover half Zip Fleece pullover arrives with a 100% polyester fleece construction and uses the brand’s Alpenex II™ fleece material to wick away any moisturE, rychle uschněte a zachycují teplo.

Kromě toho tento lehký kus sportuje vysoký krk, kapsu na zip a výšivku značky na hrudi. Díky svému lehkému designu je tato položka optimální pro nošení přes horní část základní vrstvy a poté pod bundou nebo kabátem pro maximální teplo během zimy. Ti, kteří jsou obeznámeni s Arc’teryxem, budou vědět o kvalitě, kterou tato značka má, takže nebudete litovat, že jste si tento koupi vůbec.

Cena: 125 liber

Obrázek přes kyčle
Int’l Shipping

Vidět víc

Nike ACG Therma-Fit Fleece Pullover

“Stroj streetwear reimaginovaný pro úžasný venku!”
Zatímco mnoho lidí nebude myslet na sportovní oblečení obrovské Nike jako venkovní značku, jeho podpisová linka ACG by to mohla změnit. ACG ve skutečnosti znamená „všechny podmínky Gear“, což znamená, že produkty patřící do této linie jsou postaveny pro úžasnou venku. Tento příklad je tento fleece svetru Nike ACG Therma-Fit Fleece. Vyrobeno ze kombinace bavlny a polyesteru, tento trendy rouno využívá technologii Nike Therma-fit k zaručení tepla, které zůstanou uvězněny v oděvu.

Tato konkrétní řada je také ve spolupráci s Polartecem, tvůrci technické fleece tkaniny, což znamená, že fleece se může pochlubit větší odolností, rychlejším doby sušení a mimořádné teplo a zároveň zůstává lehká a prodyšná. Kromě toho všeho je tato fleecová bunda obsahuje pouzdro na klogaroo, žebrované oříznutí a krk na zip. Počítejte s námi, když řekneme, že si nebudete chtít nechat ujít tento nepravděpodobný venkovní doplněk!

Cena: 115 GBP

Obrázek přes sedmstore
Int’l Shipping

Kup nyní

a bunda putujte s vysokou podkroví fleece

“Luxusní japonské oblečení postavené s ohledem na dobrodružství!”
Založeno v Tokiu v roce 2011 a Wander je pravděpodobně jednou z méně známých značek na tomto seznamu, ale věřte nám, když říkáme, že to budete chtít vědět! A Wander dělá oblečení věnované přírodě a úžasné venku, ale s moderním a výrazným streetwearem. Tato bunda s vysokým podkrovím je tvořena 100% izolovaným polyesterem, což znamená, že teplo je s touto položkou zvažováno a dodáváno! Přední část předmětu sportovní celovečerní zip a kapsa na hrudi.

Tato bunda má také dříve diskutovanou technologii Polartec, což znamená, že je zaručeno, že se provádí v intenzivních chladných podmínkách. Jednou z mála nevýhod tohoto díla je skutečnost, že je ve srovnání s ostatními na seznamu o něco mnohem těžší. To znamená, že byste se mohli snažit přizpůsobit tento kus pod bundou nebo kabátem.

Cena: 385 GBP

Obrázek přes sedmstore
Int’l Shipping

Vidět víc

Mki Miyuki Zoku Sherpa Quarter-Zip Fleece

„Klasický styl streetwear za cenu přátelskou k rozpočtu“

Poslední na našem seznamu máme fleece MKI Miyuki Zoku Sherpa Quarter-Zip. Pro nevědomí je MKI značka streetwear z Velké Británie, která se specializuje na výrobu kvalitního oblečení a zároveň udržuje ceny na minimum. Toto fleece přichází se 100% akrylovou konstrukcí šerpy, což znamená, že je měkká na dotek a pohodlná proti vaší kůži.

Tento konkrétní kus má uzavření krku trychtýře podél zipu s délkou čtvrtiny a je dokončena velkým vyšívaným logem na hrudi. I když vás tento produkt bude pravděpodobně udržovat v teple v chladnějším počasí, nebude to provádět stejně jako některé z dříve diskutovaných položek v tomto seznamu. Na druhou stranu je tento kus pravděpodobně nejvhodnějším rozpočtem a bude vypadat trendy pro nadcházející roky.

Cena: 70 GBP

Závěrem lze říci, že existuje řada fleeckových bund, aby vyhovovaly i těch nejvíce eklektičtějších skříních! Je jen na vás, kolik chcete utratit, ale hodně času by se kvalita mohla projevit v rámci ceny, zejména pokud obsahuje technologii Polartec! Když jste na honbě po pánských fleecových bundách, nebojte se hledat mnohem více doporučení.

Pokud se vám tento kus líbil, podívejte se na mnohem více našich průvodců níže!

Průvodce velikostí nejvyššího arc’teryx
Nejlepší mikiny pro muže v roce 2022
Nejlepší joggery pro muže v roce 2022
Nejlepší trička pro muže v roce 2022

Leave a Reply

Your email address will not be published.